Obce Křivoklátska podepsaly miliardovou zakázku na potrubí

Sdružení devíti obcí na Křivoklátsku, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem vody, dnes podepsalo smlouvu na výstavbu vodovodu a kanalizace za 950 milionů korun bez DPH. Konečná cena se tedy vyšplhá přes miliardu korun. Výstavba by měla být zahájena v červenci a potrvá dva roky. Obce však ještě musejí doložit Státnímu fondu životního prostředí financování akce, aby dostaly přislíbené dotace. Není tak zcela jisté, zda výstavba začne. ČTK to zjistila při slavnostním podpisu smlouvy na hradě Křivoklát.

Nový vodovod by měly mít obce Křivoklát, Městečko, Velká Buková, Nezabudice, Pustověty, Nový Dům, Račice, Zbečno a Sýkořice na Rakovnicku. Obce projekt připravují asi osm let a musely kvůli němu vytvořit svazek, aby dostaly dotaci přes 600 milionů korun od Státního fondu životního prostředí. Předtím totiž starostové o peníze neúspěšně žádali samostatně.
 
Obce měly podle předsedy projektu a starosty Roztok Vladimíra Melče dotaci přislíbenou. Výběr dodavatele se ale značně prodlužoval, a tak povolení na dotaci vypršelo a svazek musí do konce června doložit, jestli má na projekt dostatek peněz. "V důsledku toho nám snad státní fond vydá rozhodnutí, kde bude upřesněna výše dotace. V případě, že neseženeme dostatečné finanční prostředky, tak se smlouva zruší," řekl ČTK a Českému rozhlasu Melč.
 
Podle mluvčích ministerstva i státního fondu obce dotaci získají, pokud potřebné dokumenty o financování doloží. Zároveň však zdůraznili, že už byl termín pro jejich dodání dvakrát prodloužen a potřetí by se to nemuselo podařit. "Pevně věříme, že obce dokumenty doloží," řekl ČTK mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. "Bez dostatečného zajištění a doložení vlastních zdrojů a zajištění půjčky fondu v plné výši nelze rozhodnutí o přidělení dotace vydat," zdůraznila mluvčí SFŽP Veronika Štefková
 
Zakázku v tendru získalo sdružení stavebních firem Hochtief CZ, Geosan Group a Vodohospodářské stavby. Podle generálního ředitele Hochteif CZ Tomáše Bílka se počítá s vybudováním přečerpávacích stanic nebo několika menších čistíren odpadních vod. Obce budou mít kolem 120 kilometrů vodovodů a kanalizace. Zakázka je však při současné krizi v českém stavebnictví výjimečná svojí cenou. "Je pravda, že v současné době se příliš často nestává, aby se do kanalizace a vodovodů investovala takto velká částka," řekl novinářům Bílek.
 
Obce nový vodovod a kanalizaci potřebují, protože trpí nedostatkem pitné vody a brzdí to jejich rozvoj. Dalším problémem je likvidace podzemních vod, které musejí odvážet do čističek.
 
Například v Křivoklátu původní vodovody vedly od konce 18. století dubovými kmeny, které kolem roku 1910 nahradilo litinové potrubí. Novější vodovod však byl natažen pouze k hradu a podle starosty Milana Nadě zásobuje jen 336 ze 680 obyvatel.
 
zdroj: ČTK