Zeman poprvé přijme Sobotku k povolebním vyjednáváním

Prezident Miloš Zeman dnes poprvé přijme předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku. Neočekává, že by vítěze voleb pověřil jednáním o sestavení vlády již na první schůzce v Lánech. Hlava státu očekává, že se tak stane až příští týden. Zeman, který se zotavuje ze zranění kolena, by Sobotku jmenoval předsedou vlády až po svém uzdravení na začátku prosince. Šéf ČSSD prý nevnímá Zemana jako protihráče přesto, že prezidentovi byl v ČSSD dlouhodobě bližší Michal Hašek, který byl donedávna prvním místopředsedou strany. 

"Ta schůzka se v čase poněkud zdržela, já jsem počítal, že o ni požádám už v okamžiku, kdy byly známy volební výsledky," řekl v neděli Sobotka. Odkazoval se tak na napětí v sociální demokracii kvůli povolební schůzce části vedení ČSSD se Zemanem, což vedlo k vážnému rozkolu ve straně, která vyhrála volby. 
    
Prezident Sobotkovi nebude dávat žádný termín pro ukončení jednání o vládě. Řekl však, že ho premiérem jmenuje až poté, co se mu uzdraví bolavé koleno. "Protože to je poněkud důstojnější záležitost, kterou nemohu řešit z invalidního vozíku," řekl Zeman. Proti jeho slovům se v úterý ohradila Národní rada osob se zdravotním postižením, podle níž Zeman svým prohlášením naznačil, že lidé na invalidním vozíku mají nižší důstojnost. Prezident ale reakci rady označil za nepřiměřenou. 
    
ČSSD vyjednává o vládě s hnutím ANO a s KDU-ČSL. Zeman souhlasil s názorem, že taková koalice je v současné situaci nejmenším zlem. Nejlepší by byla podle něho menšinová vláda sociální demokracie, musela by ale mít víc než nynějších 50 poslanců. Vláda ČSSD za podpory ANO a KDU-ČSL by podle Zemana byl "velmi křehký a nestabilní útvar". Prezident by si přál, aby možná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL vydržela. 
 
zdroj: ČTK