Vytrvalé deště zvedly hladiny středočeských řek

Vytrvalé deště zvedly hladiny řek ve Středočeském kraji. Druhý stupeň povodňové aktivity odpoledne platil podle Českého hydrometeorologického ústavu na Doubravě ve Žlebech, na Sázavě v Kácově a Zruči nad Sázavou a na Výrovce v Plaňanech. První stupeň povodňové aktivity platí na dalších třech místech. Problémy jsou hlavně ve východní části kraje a působí je i malé potoky, které nejsou sledované měřicími zařízeními. Případné záplavy by neměly mít tak hrozivé následky jako na začátku června, vyplývá z informací, které shromáždila ČTK.

Hasiči od půlnoci do 15:00 zaznamenali kvůli dešti přes 100 výjezdů. Většinou šlo o popadané stromy, ale hlídali i vodní toky, rybníky nebo odčerpávali vodu ze sklepů, řekla ČTK mluvčí středočeských hasičů Lenka Kostková. Mimo jiné museli odčerpat asi 30 centimetrů vody ze suterénu kolínské nemocnice nebo z rodinných domů v Býchorech. Na některých menších potocích hasiči odstraňovali nánosy dřeva a větví, které ucpávají koryta a pak hrozí jejich vylití.
 
Podle zástupců obcí, kde platí druhý povodňový stupeň je zatím situace poměrně klidná. V Kácově se Sázava podle místostarosty Jaroslava Koubka většinou drží v korytu a rozlévá se na místech, kde nejsou domy. "Zatím to je v klidu. Nikde nemáme žádné záplavy, vytopení nebo čerpání," uvedl tajemník Zruče nad Sázavou Ivo Novák. Při kulminaci by podle něj měla přesáhnout tři metry, připravena jsou čerpadla i pytle s pískem.
 
Podobné to je i ve Žlebech, kde k případné evakuaci musejí být připraveni obyvatelé asi 15 domů. "Nechci nějak dopředu předjímat, ale myslím si, že bychom to mohli ustát," řekl ČTK starosta Vladimír Šindelář. Výrovka v Plaňanech přesáhla dva metry a podle starosty Martina Charváta se začala rozlévat do zahrad. "Čekáme, jestli se ještě víc vylije nebo nevylije," uvedl Charvát.
 
Problémy hasiči zaznamenali hlavně na malých potocích. Rozvodnil se například potok v Bečvárech na Kolínsku, kde se voda dostala do zahrad a obtékala domy. Podle starosty Jana Uhera však odpoledne přestalo pršet a situace se stabilizovala. Ohrožené domy byly zajištěny pytli s pískem. "Myslím si, že to dopadne dobře, že to nejhorší máme za sebou," řekl odpoledne Uher. Rozvodnil se také potok Výrovka u Vavřince na Kutnohorsku, který při nedávných povodních vytopil několik domů.
 
Ráno se sešel středočeský krizový štáb. Podle hejtmana Josefa Řiháka (ČSSD) srážky spadly v delším časovém úseku a půda je lépe vsakuje. "Nehrozí takové následky jako při nedávných povodních," uvedl Řihák. Ve středu by podle něj mělo pršet mnohem řidčeji než v pondělí a dnes, a neměly by proto hrozit vzestupy řek. Hejtman očekává, že ve středu dosáhne na třetí povodňový stupeň Sázava v Kácově a kulminovat bude na 230 metrech krychlových za sekundu, což je tak polovina oproti nedávným povodním.   
 
Nejvíce zasaženou oblastí při posledních povodních bylo ve středních Čechách Mělnicko. Tam by se podle starosty Mělníka Ctirada Mikeše hladiny řek neměly nyní zásadně zvýšit a nepředpokládá se dosažení prvního stupně povodňové aktivity.
 
zdroj: ČTK