Voda ve středočeských přírodních koupalištích je bez závad

Voda ve středočeských přírodních koupalištích je bez závad. V provozu už jsou téměř všechna ze čtyřicítky míst sledovaných hygieniky. Mírně zhoršená kvalita vody, avšak bez zdravotních rizik, je v Písníku v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku a na koupališti Hradištko I na Kolínsku, kde byl zjištěn masivní výskyt zelených řas. V ostatních přírodních nádržích jsou podmínky pro koupání ideální. ČTK to dnes řekl Luboš Mandík z příbramské pobočky krajské hygienické stanice. 

Voda vhodná ke koupání je na všech sledovaných koupalištích na Příbramsku, například v Březnici, Jincích nebo Novém Rybníku. "Naprosto v pořádku je voda v nádržích Slapy, Orlík i dalších koupalištích na Praze-východ a Praze-západ," uvedl Mandík. I když počasí bylo extrémně teplé, což může podpořit vznik sinic a řas, následné chladné dny napomohly tomu, aby se kvalita vody nezhoršila. "Vynikající je i průhlednost: v Orlíku je vidět do hloubky tří metrů, na Slapech do jednoho metru," dodal hygienik. 
    
V pořádku jsou také koupaliště v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku, jezero Ostrá na Nymbursku nebo koupaliště Vyžlovka v okrese Praha-východ. Provoz ještě nezahájila tři koupaliště na Berounsku - Chrustenice, Popovice a Svatá. Na Berounsku už se dá koupat na koupališti Zdice, které po modernizaci není čistě přírodním koupalištěm a voda zde prochází čištěním filtrací. 
    
Hygienici sledují vodu na zlomku vodních ploch v kraji, a to na těch, které jsou provozovány jako koupaliště. Na ostatních vodních plochách kvalitu vody nikdo nemonitoruje a koupání je na vlastní nebezpečí. 
 
zdroj: ČTK