V noci zaměstnal hasiče silný vítr

Již od čtvrtka trápí Středočechy vichr se silnými nárazy. Nejdříve si živly dopřávaly noční pauzy – nicméně noc na neděli vysloveně prohýřily.

Hasiči zaznamenali prakticky po celém kraji desítky zásahů spojených s odstraňováním spadlých stromů a větví. Nejrušnější noc zažívali na Benešovsku (jen od půlnoci do rána zde hasiči museli startovat motorové pily dvanáctkrát) a dále na Nymbursku a Kolínsku (oba okresy po 10 případech); ušetřeny větší kalamity však nezůstaly ani oblasti Příbramska (6) či Mladoboleslavska a Mělnicka (po 4 stromech).

Nebezpečí ještě není u konce ani po zeslabení větru z nedělního rána. Nejnovější výstraha meteorologů, platná pro celé území republiky včetně středních Čech a Prahy, varuje před dalším řáděním silného vichru, a to v době od nedělní 15. hodiny až do pondělního poledne. V noci na pondělí se očekávají nejsilnější nárazy: 20 až 25 m/s (tedy 70 až 90 km/h).

Takový vítr už dokáže poškozovat nejen stromy, ale i střechy a další části budov; řidičům může zkomplikovat jízdu nejenom nastražením překážek na silnicích, ale také poryvy ztěžujícími ovládání auta. V případě pádů stromů a větví do vedení je třeba počítat i s možnými výpadky v dodávkách elektřiny.