Středočeští silničáři mají na zimu připraveny dostatečné zásoby

Silničáři ve Středočeském kraji jsou na příchod zimy připraveni. Ve skladech mají 47.000 tun soli a posypových materiálů. Kapacita skladů v kraji je 50.000 tun. ČTK to řekl provozní náměstek krajské správy a údržby silnic Tomáš Račák. Rozpočet na údržbu je stejný jako v předchozích letech. V minulé sezoně stála zimní údržba podle ředitele krajské správy silnic Zdeňka Dvořáka 280 milionů korun. 

O údržbu silnic se v kraji podle Račáka starají najaté dodavatelské firmy. "Zajišťujeme údržbu prostřednictvím dodavatelů, takže je rozpočet stejný jako v minulých letech. Zásoby u dodavatelských firem jsou ve stejné míře jako loni," podotkl Račák. Některé dodavatelské společnosti podle jeho informací před letošní zimou modernizovaly techniku. 
    
Pro silničáře zima začala 1. listopadu, od kdy mají dispečeři pravidelné služby a o nasazení techniky rozhodují podle počasí a předpovědí. "Před rokem jsme poprvé vyjížděli o posledním říjnovém víkendu," dodal Račák. 
    
Cestáři ve středních Čechách před zimní sezonou opravovali silnice. Do opatření, jejichž cílem je omezit vznik rozsáhlých výtluků, investovali 30 milionů korun. Loni se podobné opravy před nástupem zimy nedělaly. Po zimě, která patřila k těm delším, ale pak dosáhly investice do oprav 260 milionů korun. 
    
Na území kraje je téměř 9000 kilometrů silnic. Rozpočet krajské správy a údržby silnic je 800 milionů korun a kraj jedná o jeho zvýšení o 100 až 150 milionů, uvedl nedávno náměstek hejtmana pro dopravu Miloš Petera (ČSSD). Silnice v regionu patří k nejvytíženějším v republice, neboť Středočeským krajem vedou hlavní tranzitní tahy do hlavního města. Na stavu silnic se nepříznivě podepisuje těžká kamionová doprava. 
 
zdroj: ČTK