Středočeský kraj chce zvýšit vodní turismus na Labi

Středočeský kraj se dnes připojil k memorandu o rozvoji vodního turismu na Labi. Kromě zvýšení cestovního ruchu kraj očekává vytvoření nových pracovních míst a přísun financí do regionů. ČTK o tom dnes informovala mluvčí středočeského kraje Nicole Mertinová. Ve středních Čechách by mělo do konce roku 2015 vzniknout osm nových přístavišť, která bude financovat Ředitelství vodních cest, samotná města by měla zajistit péči o objekty a základní infrastrukturu mimo řeku. 

Pod memorandum se už připojilo 38 měst a subjektů. "Memorandum přispívá k obecnému rozvoji lodní turistiky a cestovního ruchu v Polabí. Podepsání memoranda rovněž vytváří vhodné podmínky pro vytvoření nových pracovních míst a přísun financí do regionů," uvedl v tiskové zprávě středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD). Podle ředitele sdružení Zlaté Polabí Pavla Hlaváče by rozvoji vodní turistiky ve středních Čechách pomohlo dokončení lodních výtahů na přehradách Vltavské kaskády a zprovoznění zdymadel na Labi v Přelouči na Pardubicku. 
    
Středočeský kraj se v roce 2008 v rámci rozvoje vodního turismu na řece Labi zapojil do nadnárodního projektu Label, díky kterému bylo navrženo 53 vhodných lokalit pro umístění přístavních míst a způsob řešení protipovodňové ochrany v souvislosti s rekreační plavbou. 
    
Nová přístaviště plánuje postavit Ředitelství vodních cest do konce roku 2015 například v Kolíně, Poděbradech, Nymburku, Lysé nad Labem, Neratovicích nebo v Brandýse nad Labem. Ve městech se ve většině případů vybudují dva typy přístavišť. Přístaviště pro velké lodě hotelového typu, které do Česka plují ze zahraničí, a přístaviště pro malou plavbu, kde může kotvit více menších lodí. Náklady na stavbu jednoho přístaviště s oběma variantami kotvišť jsou 15 až 20 milionů korun. 
    
Více než rok už je v provozu přístav v Týnci nad Labem na Kolínsku, který tam zřídil soukromý podnikatel. "Od města odkoupil pozemky na břehu Labe a tam postupně buduje marinu. Týnec nad Labem nám propaguje, město tuto aktivitu podporuje," řekl ČTK starosta města Dušan Žmolil. 
 
zdroj: ČTK