Středočeský kraj bude dál proplácet žákovské jízdné zdarma

Středočeský kraj bude i v nadcházejícím školním roce proplácet takzvané žákovské jízdné zdarma. V letošním rozpočtu má na tento účel vyčleněno 50 milionů korun a nyní ještě zpracovává žádosti za první pololetí roku 2012/2013. ČTK to dnes sdělila mluvčí kraje Nicole Mertinová. Žákovské jízdné zdarma bylo předvolebním slibem ČSSD, opoziční ODS ho považuje za plýtvání penězi. 

V prvním pololetí školního roku 2012/2013 kraj shromáždil přes 10.000 žádostí, které se nyní zpracovávají. Výplata by měla být zahájena během září. "V meziročním porovnání prvních pololetí došlo k nárůstu podaných žádostí téměř o čtvrtinu. Žádosti za druhé pololetí budeme vypořádávat až po vypořádání prvního pololetí," uvedl hejtman Josef Řihák (ČSSD). Za první školní rok 2009/2010 byl o proplácení jízdného značný zájem. Krajský úřad registroval 44.000 žádostí a jízdného zdarma využilo 40.000 žáků a školáků. Úřad rodinám proplatil žádosti za 200 milionů korun. Náklady v té době zvýšila potřeba speciálních průkazů, kterým se studující prokazovali, i neprůhledný systém proplácení studentských jízd dopravcům na základě jimi vytvořených výkazů. V následujícím roce 2010/2011 se počet žadatelů snížil na 31.000. 
    
Kraj chce také nadále vyplácet učňovská stipendia, na něž mají nárok učňové z některých oborů. Hejtmanství tím podporuje obory, na něž se hlásí málo mladých lidí, přestože je o tyto služby mezi spotřebiteli zájem. Jde například o obory autolakýrník, elektrikář, instalatér, klempíř, malíř a lakýrník, nástrojař, obráběč kovů, pekař, tesař či řezník-uzenář. Od roku 2010 kraj vyplatil učňům ve vybraných profesích celkem 24,4 milionu korun. 
    
Na rozdíl od minulých let už hejtmanství nebude rozdávat prvňáčkům kufříky s pomůckami. Školní potřeby totiž dostávají v řadě případů od obcí. Ušetřené peníze chce kraj věnovat na likvidaci následků červnových povodní. Počty prvňáků v posledních letech rostou, loni přibylo ve středočeských školách 800 žáků prvních tříd a jejich celkový počet se přiblížil 14.000. 
 
zdroj: ČTK