Středočeská ODS si vybere lídra do sněmovních voleb 3. září

Středočeská ODS rozhodne o lídrovi do předčasných sněmovních voleb na regionálním sněmu, který se bude konat 3. září v Nymburku. Po dnešním jednání regionální rady to řekl ČTK místopředseda krajské ODS Karel Šebek. Do 4. září musí regionální sdružení občanských demokratů výběr kandidátů postoupit stranickému grémiu. 

Spekuluje se o tom, že by středočeskou kandidátku mohl vést úřadující šéf ODS Martin Kuba, který pochází z jižních Čech. Kuba se dnešního jednání Středočechů zúčastnil. Podle Šebka víceméně řekl, že nechce být na kandidátce proti vůli ostatních členů. Nakolik je jeho kandidatura reálná, zatím není zřejmé. "Nezaznělo tam nic kategorického," dodal Šebek. 
    
Podle dalšího místopředsedy Raduana Nwelatiho by na kandidátce měly být tváře, které byly v minulých volbách úspěšné a zároveň jsou dostatečně známé. Kandidátka by ale měla být výrazně obměněna. "Neměla by to být kopie posledních dvou nebo tří kandidátek do Sněmovny," podotkl. 
    
Podle Šebka na dnešním jednání zaznělo poměrně silně, že by strana měla ctít bývalého prezidenta Václava Klause jako svého zakladatele a že je škoda, že se k němu otáčí zády. O odchodu z ODS v souvislosti s možným vznikem nového hnutí spojeného s Klausem ale podle něj nikdo ze spolustraníků nehovořil. 
    
O svých kandidátkách rozhodují i ostatní strany. Například TOP 09 chce vyslat do voleb ve středních Čechách svého místopředsedu Miroslava Kalouska, za hnutí ANO by mohl kandidovat majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš. KSČM do sněmovních voleb povede současný poslanec a předseda středočeských komunistů Stanislav Grospič. 
 
zdroj: ČTK