Středočeská města evidují stále málo žádostí o koncese na alkohol

Středočeská města evidují stále málo žádostí o koncese na prodej alkoholických nápojů. Pokud přitom podnikatelé do dnešního dne o koncesi nepožádají, nebudou moci lihoviny dál prodávat. ČTK to zjistila v anketě mezi městy. Podle novelizovaného živnostenského zákona získají současní prodejci koncesi do dnešního dne zdarma. Od pátku budou muset zaplatit správní poplatek. 

V Mladé Boleslavi chodí podnikatelé žádat o koncesi průběžně, v posledních dnech podle mluvčí města Hany Koišové na magistrátu zaznamenali zvýšený zájem žadatelů. "Hrubým odhadem podle našich úředníků si přišla zažádat o koncesi asi pětina podnikatelů, kteří ji mají nárok získat bezplatně," řekla ČTK. 
    
V Kladně se povinnost podat žádost o koncesi týká zhruba 10.000 podnikatelů. "Do 16.4. včetně bylo podáno a vyřízeno pouze zhruba 700 koncesí na prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin," řekl ČTK mluvčí Kladna Vilém Frček. Ve středu se na kladenském úřadě tvořila fronta a úřad končil až půl hodiny po ukončení úřední doby. "Dnes podnikatelé chodí, ale fronta se netvoří. Hodně podnikatelů se také telefonicky dotazuje," uvedl Frček. Podnikatel může podle Frčka pro tento úkon využít jakéhokoliv živnostenského úřadu v ČR. "Tedy v čísle 700 mohou být i kladenští podnikatelé, kteří si koncesi vyřídili jinde. A naopak v Kladně si může koncesi vyřídit podnikatel třeba z Prahy," doplnil. 
    
V Rakovníku evidují více než 5000 podnikatelů, kteří toto oprávnění potřebují při provozování živnosti. "Do současné chvíle bylo vyzvednuto 405 oprávnění, což je necelých sedm procent všech," řekla ČTK mluvčí Rakovníka Alida Štulajterová. 
    
Živnostenský úřad v Kolíně chce začít kontrolovat koncese už v příštích dnech. "Kontrolovat to začneme bezprostředně. Do dnešní půlnoci by to měli mít. Asi vám teď nedokážu říct, jestli budeme ze začátku několik dní shovívaví, řekněme do konce dubna nebudeme ukládat žádné sankce, až teprve později," řekl ČTK Vojtěch Hrda z kolínského živnostenského úřadu. Výši sankce bude úřad udělovat individuálně. "Když už děláme kontrolu, tak se vším všudy a může tam být i něco dalšího, takže to bude individuální," dodal. Kolínský oblíbený hostinec U tří pírek na Karlově náměstí už si o koncesi požádal. "Už ji máme, zažádali jsme si už před delší dobou," řekl ČTK Ladislav Rapčák z hostince. 
    
V Benešově evidovali ve středu 487 žádostí o koncesi. "Odhadujeme, že z našeho územního obvodu si o koncesi požádá i s dnešním dnem asi tak deset procent podnikatelů, kterých se to dle našeho předpokladu týká," řekla dnes ČTK mluvčí radnice Soňa Vanhoecke. Podle ní byl v posledních dnech na úřadě zvýšený nápor lidí, ale úředníci je odbavují bez větších problémů. 
    
Mělník ve středu evidoval 265 žádostí z celkového počtu 692 hostinských živností. Pokud budou tito podnikatelé nalévat jen pivo a víno, koncesi nepotřebují. Požádat by o ni ale měli ti, kteří alkohol prodávají v uzavřených lahvích a nerozlévají ho. 
    
Obnovení koncese je jedním z bodů vládního plánu nulové tolerance k černému trhu s lihovinami. Opatření, které má zlepšit přehled o prodejcích lihu a lihovin a více chránit konečné spotřebitele před závadnými lihovinami, bylo schváleno kvůli metanolové aféře. 
 
zdroj: ČTK