Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu

Lidé ve středních Čechách si příští rok připlatí hlavně za vodu. Ostatní služby města, jako nájemné, svoz odpadů, jízdné v městské hromadné dopravě nebo poplatky za psy, většina radnic ponechala na stejné úrovni jako letos, zjistila ČTK. 

Zdražení vodného a stočného se plánuje téměř v celém kraji, jen v Mladé Boleslavi ještě o cenách vody není rozhodnuto. Například v Příbrami cena vodného a stočného včetně DPH vzroste o 2,70 koruny na 75,37 korun za metr krychlový. Středočeské vodárny, které zásobují pitnou vodou obyvatele okresů Kladno, Mělník, Neratovice nebo Kralupy nad Vltavou, zvýší ceny za vodu o téměř čtyři procenta na tři koruny za metr krychlový. V Berouně se zvednou ceny vodného a stočného o 2,5 procenta na 88,52 korun. Společnost VaK Beroun je největším vlastníkem a provozovatelem vodohospodářského majetku na Berounsku, Hořovicku a působí také na Příbramsku a Praze - západ. V Nymburku se zvedne cena vodného a stočného o více než tři koruny, nevýrazné zdražení vody očekávají v Kolíně nebo v Kutné Hoře. 
    
Zdražení poplatků za městské služby radnice většinou neplánují. "Všechno zůstává v relacích tohoto roku, nebudeme zdražovat. Dokonce v průběhu roku, když budeme mít jistotu, že se rozběhla výstavba zařízení na zpracování komunálního odpadu, plánujeme odpuštění poplatků za svoz odpadu," řekl ČTK náměstek primátora Mladé Boleslavi Adolf Beznoska (ODS). Během roku by podle něj měli přestat platit poplatky za svoz odpadu někteří obyvatelé města a po zapracování nového zařízení na zpracování odpadu potom všichni obyvatelé města. 
    
V Kutné Hoře plánují zlevnit poplatky za teplo, konečnou cenu ale radní zatím neschvalovali. O necelé procento dražší bude teplo v Nymburku, cena za dálkový rozvod tepla se tam příští rok vyšplhá na 492,2 koruny za gigajoule. "K mírnému zvýšení ceny u dálkového rozvodu tepla došlo z důvodu zvýšení ceny uhlí," řekla ČTK mluvčí Nymburka Markéta Tomčíková. Cena za svoz odpadů se v Nymburku příští rok nezmění, loni se navýšila o 160 korun na 760 korun za rok. Také ceny za nájemné a MHD tam zůstanou stejné jako letos. 
    
O cenách městské hromadné dopravy ještě diskutují v Příbrami. Město na ni podle starosty Pavla Pikrta (ČSSD) hodně doplácí. "Nejde to držet donekonečna. Na začátku jsme platili provozovateli asi tři miliony, dnes jsme někde na dvaceti milionech," poznamenal. Největší středočeské město Kladno na příští rok neplánuje zvyšování poplatků za MHD, popelnice, psy ani nájemné. Loni se v Kladně zvedly ceny za svoz odpadu o stokorunu na 600 korun. Stejně tak se městské služby nebudou zdražovat v Mělníku. "Co se týče poplatků za odpady, psy a nájemné, zůstává vše ve stávající výši," řekla ČTK mluvčí Mělníka Helena Vavřinová. 
 
zdroj: ČTK