"Moc hezkého počasí letos nevyšlo. Loni to bylo určitě lepší než letos. Teď to za celý srpen nebylo vůbec na koupání," řekla ČTK provozovatelka koupaliště Vyžlovka u Prahy Lucie Brdková. Za poslední dva týdny podle ní na koupaliště téměř nikdo nepřišel.
Podle pracovnice koupaliště Živohošť na vodní nádrži Slapy se chodí v posledních asi 15 letech každoročně koupat čím dál méně lidí. "V týdnu prakticky nechodí vůbec nikdo. Když je v sobotu a neděli hezky, tak někdo přijede, ale lidi ubývají," řekla. Lidé podle ní letos přestali úplně chodit na koupaliště od poloviny srpna a celkově tuto sezonu přišlo asi o 30 procent méně lidí než loni.
Na Tyršově koupališti v Rakovníku byla podle provozovatele Miroslava Polcara letošní sezona katastrofální. Uvedl, že kvalita vody byla dobrá, ale v médiích se objevily informace o zvýšeném počtu sinic a lidé přestali chodit.
Podle středočeských hygieniků byla o prázdninách oproti minulému roku kvalita vody ve středočeských přírodních koupalištích horší. Po loňských červnových povodních sice byly například v Orlíku nánosy, ale po jejich odstranění byla kvalita vody lepší než letos.
Zhoršená jakost vody nyní přetrvává v písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku, v Hradišťku u Kolína, v Županovicích na Slapech, Probošťských jezerech u Prahy a vodní nádrži Orlík. Lidé by se tam měli po koupání osprchovat vodou z jiného zdroje.
Na Tyršově koupališti v Rakovníku, Vyžlovce u Prahy a v Živohošti na Slapech má voda jen zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti, což znamená, že například není čirá. Zdravotně závadná ale není. V ostatních přírodních koupalištích ve Středočeském kraji je kvalita vody v pořádku.
Hygienici sledují vodu na zlomku vodních ploch v kraji, a to na těch, které jsou provozovány jako koupaliště. Jinde kvalitu vody nikdo nemonitoruje a koupání je na vlastní nebezpečí.
zdroj: ČTK