Schwarzenberg: Nová hnutí mohou ve volbách rozdrobit hlasy

Na výsledek voleb mohou mít podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga značný vliv nová hnutí a strany, které nedávno vznikly. I když nebudou mít dostatečnou podporu, mohou hlasy voličů rozdrobit. Schwarzenberg odpoledne odevzdal svůj hlas v obecních i senátních volbách v domovské Sýkořici. Pro TOP 09 bude podle jejího předsedy důležité především udržet si vliv v obcích.

Podle Schwarzenberga jsou nynější volby výjimečné velkým množstvím kandidátů a kandidátek po celé republice. Například v Praze postavilo kandidátku rekordních 31 uskupení. "Když by každý z těch skupin měl dvě tři procenta, tak může celý výsledek změnit. Nikdo neví, jaký ten výsledek bude," řekl Schwarzenberg. Přesto si myslí, že jeho strana v těchto volbách příliš tratit nebude.
 
Změnu oproti minulých komunálním a senátním volbám vidí také v účasti vládního hnutí ANO Andreje Babiše, které Schwarzenberg označuje za populistické. "Je to strana vůdcovského typu, nikoliv klasická demokratická strana," poznamenal. Schwarzenberg je také přesvědčen, že výsledek voleb bude mít vliv na celostátní politiku. Na dotaz, zda by posílení hnutí ANO mohlo způsobit turbulence ve vládě, řekl: "To závisí nejen na něm (Babišovi), nýbrž i na tom, jak se domluví se svými spojenci. Ale že by radši vládl sám, o tom nepochybuji."
 
TOP 09 chce především udržet své postavení v obcích, velkou podporu voličů dosud měla především v Praze, kde ovládá radnici. "Senát by byl taky hezký, ale ty obce jsou pro občany důležitější," dodal Schwarzenberg.
 
zdroj: ČTK