Rakovník žádá o čtyřmilionovou dotaci na obnovu sídliště

Město Rakovník plánuje obnovu sídliště Bendovka za devět milionů korun. Radní zažádali o dotaci, která by mohla zaplatit z této částky až čtyři miliony. Projekt počítá se zvýšením počtu parkovacích míst a vybudováním dětského hřiště. Zastupitelé rozhodnou v pondělí o případném vybudování lávky mezi sídlištěm a lesoparkem Jamka. Na její vybudování ale nebude možné využít peníze z dotace. ČTK to sdělila mluvčí rakovnické radnice Alida Štulajterová. 

Obyvatelé sídliště měli příležitost se s plánem obnovy seznámit už na podzim. Na městský úřad bylo doručeno 35 vyplněných dotazníků, které obsahují názory místních na to, čemu by dali při úpravách přednost. "Zpracovaný projekt tak řeší dva zásadní požadavky: zvýšení kapacity parkování a vznik dětského hřiště," informovala Štulajterová. 
    
Pro lepší kontrolu a hlavně bezpečnost budou hřiště sledovat dvě kamery. Areál je navržený jako oplocený, s obsluhou na otvírání a zavírání vrátek a pískoviště. Stejný způsob ochrany už Rakovník používá i v dalších sídlištích. Úpravy, které jsou předmětem žádosti o dotaci, budou stát podle odhadů projektanta devět milionů korun. Až čtyři miliony by měla uhradit dotace z programu Regenerace panelových sídlišť, který vypsalo ministerstvo pro místní rozvoj. 
    
Celý záměr regenerace panelového sídliště je rozdělený kvůli dotacím na tři etapy. Druhá a třetí etapa řeší především navýšení parkovací kapacity v sídlišti. V příštím roce by mohla kapacita vzrůst o zhruba 28 parkovacích míst, ve třetí etapě pak v návaznosti na vydání územního plánu o přibližně deset míst. 
    
Zastupitelé budou v pondělí rozhodovat o případném vybudování lávky vedoucí ze sídliště Bendovka do sousedního lesoparku. Na její stavbu ale nebude možné využít peníze z dotace. Lávka by měla umožnit bezpečný a bezbariérový přechod přes silnici a stát se tak součástí tras pro volnočasové aktivity i pro běžnou docházku, například do škol. 
    
Záměrem je také zatraktivnění lesoparku Jamka pro veřejnost. "Se zvýšením návštěvnosti se totiž dá očekávat zvýšení přirozeného dohledu nad lokalitou," uvedla mluvčí radnice. Odhady projektanta na uskutečnění celého projektu včetně dřevěné i betonové lávky činí 13,5 milionu korun. 
 
zdroj: ČTK