Rakovník chce stavební uzávěru na opuštěný areál kasáren

Rakovničtí radní schválili stavební uzávěru, která má zabránit tomu, aby v tamních kasárnách vznikla ubytovna a sociálně vyloučená lokalita. Stavební uzávěru ještě musejí projednat úředníci. ČTK to sdělila mluvčí radnice Alida Štulajterová. Armáda kvůli úsporám od letošního 1. ledna zrušila místní ženijní útvar, město a kasárna tak opustilo zhruba 350 vojáků. O osudu kasáren se bude rozhodovat v letošním roce. 

Radní i zastupitelstvo už v prosinci odmítli jakékoliv plány, které by mohly vést k tomu, aby v bývalých kasárnách vznikla sociálně vyloučená lokalita. Podle jednoho se záměrů by například mělo v kasárnách vzniknout nové sídliště se 300 až 400 byty. "Děláme všechno, co je v našich zákonných možnostech. Učinili jsme první krok k tomu, aby v lokalitě, kterou vojáci opustili, nevznikly objekty s dočasným ubytováním, a nedošlo tak ke vzniku sociálně vyloučené lokality," uvedl starosta Zdeněk Nejdl (ODS). 
    
Město chce zároveň v novém územním plánu omezit možnosti, aby areál kasáren a vojenské cvičiště sloužilo k dočasnému ubytování. Návrh na stavební uzávěru je nyní vyvěšen na úřední desce a mohou se k němu dávat připomínky. Po jejich vyhodnocení bude moci rada podle Štulajterové vydat opatření, které by mělo případným problémům s ubytovnou v kasárnách zabránit. 
    
O samotném osudu kasáren se teprve bude rozhodovat. Prvním krokem bude letos jejich nabídnutí k bezúplatnému převodu státním orgánům. Pokud by je nikdo nechtěl, tak budou nabídnuty ve výběrovém řízení k odprodeji. Rakovník se kvůli tomu už obrátil na ministerstvo obrany. Případnou koupí kasáren se bude zabývat zastupitelstvo. 
 
zdroj: ČTK