Rakovnická porodnice bude otevřena 1. ledna

Rakovnická porodnice bude po dvou měsících přerušeného provozu otevřena 1. ledna. Důvodem jejího uzavření byl nedostatek lékařů. Stejný problém uzavřel i dětské lůžkové oddělení nemocnice, kam se, na rozdíl od porodnice, další lékaře sehnat nepodařilo. Dětské lůžkové oddělení tak zůstane zavřené. ČTK to řekla mluvčí rakovnické nemocnice Petra Škeříková. Dětská ambulance funguje v nemocnici v omezeném, dopoledním provozu.

Provoz na dětském lůžkovém oddělení a v porodnici byl přerušen na začátku listopadu. Vedení nemocnice se poté podařilo přijmout nové lékaře-neonatology na novorozenecké oddělení nemocnice, a tak sestaví tým, který bude plně obsluhovat novorozenecké a porodnické oddělení. "Co se týče gynekologů-porodníků, těch má nemocnice dostatek, tudíž porodnice a novorozenecké budou od ledna fungovat bez omezení," uvedla Škeříková. Ročně má rakovnická nemocnice kolem 350 až 400 porodů. Letos v porodnici před uzavřením porodilo 350 žen. 
    
Dětské lůžkové oddělení zůstává kvůli nedostatku pediatrů uzavřeno. Nemocnice poskytuje pouze dopolední dětskou ambulanci, v akutních případech je nutné obrátit se na obvodního pediatra či na nemocnici v Kladně, která má dětskou pohotovost. "Rakovnická nemocnice otevření dětské pohotovosti v brzké době neplánuje," uvedla Škeříková. Podle ní se žádné propouštění personálu nechystá, zdravotní sestry z původního dětského byly rozmístěny na jiná oddělení. 
    
Nedostatek dětských lékařů začal po odchodu primáře Jiřího Havránka. V nemocnici zůstaly dvě dětské lékařky, jedna z nich nemocnici na vlastní žádost opustila a druhá zůstává na dětské ambulanci a je také k dispozici novorozeneckému oddělení. 
    
Havránek byl dříve primářem dětského oddělení v klatovské nemocnici a rakovnickou nemocnici opustil po dohodě. Na policii se letos obrátili téměř ve stejnou dobu rodiče asi deseti pacientů kvůli podezření, že přibližně před dvěma roky v Klatovech děti týral. Policie, která se případem zabývala pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, ale případ v polovině září odložila. Podle informací serveru Novinky.cz primář z Klatov dětem nezpůsobil těžkou újmu na zdraví, a krajský žalobce proto vrátil případ zpět okresnímu zastupitelství. 
 
zdroj: ČTK