Počet lidí přihlášených k trvalému pobytu na radnicích stoupá

Počet lidí přihlášených k trvalému pobytu na radnicích středočeských měst stoupá. V některých městech je dvojnásobný i trojnásobný než před pěti lety. Komplikuje to práci úřadům, například při vybírání poplatků za odpad, ale i vymáhání dluhů. Lidé se také kvůli tomu, že se vyhýbají komunikaci s úřady, dozvídají o problémech, když dospějí třeba až k exekuci, protože si nevyzvedávají na radnicích uložené výzvy k převzetí poštovní zásilky. ČTK to zjistila u mluvčích středočeských měst. 

Na ohlašovně rakovnického městského úřadu bylo k letošnímu 1. lednu hlášeno 610 lidí. Poštu si vyzvedává pravidelně asi 100 lidí. Podle mluvčí radnice Alidy Štulajterové počet lidí hlášených k trvalému pobytu na ohlašovně stoupá. "Občané, kteří si nevyzvedávají poštu, zejména komplikují jakoukoliv možnost kontaktu ze strany úřadů. Často se o problémech pak dozví, až když už je pozdě. Týká se to například exekucí," řekla ČTK mluvčí. 
    
Na kladenské radnici je v současné době hlášeno přibližně 4500 obyvatel Kladna. Před pěti lety to bylo zhruba 2500. Část z nich, několik desítek, má na evidenci obyvatel oficiálně nahlášenu doručovací adresu. "Několik málo chodí na ohlašovnu kontrolovat, zda mají uloženu poštu. Většina je ovšem zcela nedostupná, což způsobuje problémy úřadům, institucím, ale především i jim," uvedl mluvčí Kladna Vilém Frček. Podle něj se to týká právě doručování úředních dopisů, vymáhání dluhů, exekucí, ale také placení poplatků za odpady a podobně. 
    
Počet lidí hlášených na kolínské radnici byl k pondělí 26. května 1266 včetně dětí. Mluvčí kolínské radnice Jiřina Holubová ČTK řekla, že se počet každý den mění. "Poštu si pravidelně na podatelně městského úřadu nevyzvedává nikdo," popsala mluvčí. Zeptat se na upozornění podle ní chodí tak deset lidí měsíčně, nikdo ne pravidelně. 
    
V Kolíně je na radnici nahlášeno rok od roku víc lidí, na Odboru správních činností a přestupků Městského úřadu vydávají ročně přibližně 280 rozhodnutí o zrušení trvalého pobytu na jiné adrese a následném nahlášení pobytu na ohlašovnu. 
    
Také v Berouně si naprostá většina lidí poštu na radnici nevyzvedává. Trvalý pobyt má na radnici nahlášeno zhruba 900 lidí. "Počet (těchto) lidí se za posledních pět let zdvojnásobil," informovala mluvčí radnice Pavla Švédová. Největší komplikace je podle ní v tom, že si naprostá většina těchto lidí nevyzvedává upomínky, pokuty a zároveň nehradí místní poplatky. 
    
V Nymburku se počet lidí přihlášených na ohlašovnu dokonce téměř ztrojnásobil. V roce 2009 jich bylo 244, na začátku letošního roku už 716. "Lidé denně přibývají. Jen málokdy se stane, ale stane, že si někdo z těchto lidí najde bydlení a přihlásí se do vlastního nebo pronajatého objektu," řekla ČTK mluvčí Nymburka Markéta Tomčíková. Výzvu k převzetí poštovní zásilky si podle ní převezme maximálně jeden člověk ze sta. 
 
zdroj: ČTK