Pediatr Havránek opouští po dohodě rakovnickou nemocnici

Bývalý primář pediatrického oddělení klatovské nemocnice Jiří Havránek opustil po dohodě rakovnickou nemocnici. ČTK to řekl Havránek a dohodu potvrdila bez dalších podrobností i Petra Škeříková, mluvčí rakovnické nemocnice. Havránkovo údajné trýznění dětí v době jeho působení v klatovské nemocnici zkoumá státní zastupitelství.

Primářova výpověď dohodou je platná k 25. září. "Ze strany nemocnice bylo jednání velmi korektní," řekl ČTK Havránek. O dalších svých plánovaných krocích nechtěl na základě dohody s právníky mluvit. Klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová v úterý znovu otevřela už jednou odložený Havránkův případ. Rodiče malých pacientů klatovské nemocnice si na něj stěžovali, že neadekvátními lékařskými zákroky jejich děti týral. Bývalý primář veškerá obvinění odmítá.
 
Na policii se letos obrátili téměř ve stejnou dobu rodiče asi deseti pacientů se stížnostmi, že lékař na přelomu let 2012 a 2013 způsobil jejich dětem bolestivá zranění, například při zavádění kanyl. Havránek se už dříve vyjádřil, že by kauza mohla být účelová, nechtěl ale nikoho obvinit.
 
Policie, která se případem zabývala pro podezření z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, ale případ v polovině září odložila. Podle znaleckého posudku bývalý primář trpí psychickou poruchou a v době svého počínání nebyl trestně odpovědný. Havránek při nástupu do rakovnické nemocnice pravděpodobně nepřiznal, že trpí maniodepresí.
 
Na podporu primáře vznikla v Rakovníku petice a lékaři z pražské Thomayerovy nemocnice sbírají podpisy na petici pro objektivní posouzení celého případu.
 
zdroj: ČTK