Od roku 2022 má sloužit obchvat Rakovníka

Do čtyř let bude sloužit. Takový příslib přináší pondělní rozhodnutí středočeských radních obyvatelům Rakovníka dlouhodobě volajícím po obchvatu města i motoristům, kteří tudy jen projíždějí.

Ti schválili projektový záměr – celkové náklady by měly dosáhnout 342,5 milionu korun – a současně stavbu zařadili do takzvaného zásobníku projektů pro schválení dotace z evropských fondů v rámci Integrovaného regionálního operačního programu. Z evropských prostředků by v rámci IROP mělo přijít 85 procent potřebných peněz. Pět procent chce kraj získat od státu a zbývající desetinu zaplatí ze svého rozpočtu.

Obchvat Rakovníka bude měřit 1,85 km. S jeho stavbou se má začít v roce 2020 a hotovo by mělo být o dva roky později. Projekt počítá i s jedním mostem a několika křižovatkami.

„Obchvat povede severně od města v nezastavěném území,“ upřesnila v pondělí hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). „Výrazně tedy uleví obyvatelům, zároveň se zvýší bezpečnost a plynulost silničního provozu,“ nabídla samé příznivé zprávy. Potěšující informace pro místní i přespolní. Byť ti i oni by zřejmě byli zajedno: už včera bylo pozdě…