Právě se nacházíte:

Nestůjte frontu na kapra

13. 11 2019 | Ještě párkrát se vyspíme a Vánoce jsou tu. Co to znamená? Že nás čeká nejen výběr dárků, ale také takové nezbytnosti jako je výběr toho nejkrásnějšího vánočního stromečku nebo koupě kapra. A co si budeme povídat, jestli je v nějaké roční době málo času, za to spousta lidí všude, je to právě konec roku. Zejména poslední zmíněné je akce, na kterou si člověk musí vymezit více času. Chce-li rybu čerstvou a chutnou.

Správný výběr vánočního kapra začíná v místě, kde se takové ryby nabízejí k prodeji. Pokud nemáte v rodině rybáře nebo nedostanete kapra od známých, musíte se pro něj vydat do obchodu nebo prodejního stánku na ulici. Prodejci kaprů v ulicích musejí splňovat řadu náležitostí. Od samotného umístění provozu kádí přes zabíjení a porcování ryb až po řádné ohlášení, kde a kdy je budou prodávat. Je třeba zohlednit káď, ve které ryby plavou. Musí být vybavena tak, aby zacházení s rybami odpovídalo zásadám ochrany zdraví a požadavkům na jejich pohodu. Znamená to, že musí mít stále protékající okysličenou vodu, aby kapři neplavali ve špinavé vodě nebo se nemačkali jako sardinky v konzervě. Důležité je třeba i to, aby bylo místo prodeje čisté a mělo například nádoby na odpadky. Na detailech záleží!

A pak přichází to nejdůležitější – stav kaprů. Ti by v kádích neměli plavat břichy vzhůru nebo neležet na boku. Pokud tomu tak je, většinou to znamená, že nádrže byly přeplněné a ryby trpěly nedostatkem kyslíku. K leknutí jim zbývá už jen chvilka. Maso z takového kapra už nikdy nebude tak chutné jak z toho, kterému tělem proudila okysličená krev. Proto rybu raději kupte tam, kde jim dávají více prostoru.
Kapr by také neměl být matný, pokrytý hlenem s poškozenými šupinami nebo bílými flíčky plísně. Jeho žábry by měly být růžové až červené, nikoliv zašedlé či hnědé. Matné zapadlé oči jsou také znakem, že ryba není v nejlepší kondici. Oči musí být jasné průhledné a vypouklé. Ploutve nemají být potrhané, ale pěkně rozvinuté do vějíře.
Pozor si také dejte na triky při vážení. Neplaťte navíc za kousky ledu na desce váhy či za to, že prodejce přidá kaprovi pár deka tím, že se nenápadně opírá o váhu.

Nechte starosti na Doďákovi

Veškeré informace máte, terén prozkoumaný, stánek s kapry vybraný a chcete ušetřit maximum času na úklid domácnosti, pečení cukroví nebo třeba odpočívání s knížkou v ruce? V tom případě „postavte“ do fronty na kapra osobního asistenta DoDo. Ten vám nejen přiveze čerstvou rybu, ale klidně zvládne zařídit i nákup dalších surovin na štědrovečerní hostinu, léky na nachlazení nebo vyzvedne objednané dárky na prodejně.

Doďák je tu pro vás a snadno se stane vaší pravou rukou během předvánočního shonu.

 
.

Speciály

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO

Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO