Na soutěži mladí hasiči bojovali

Celkem třicet čtyři družstev mladých hasičů bojovalo v sobotu ve Zbečně v požárním útoku Memoriálu Josefa Cyruse. I přes chladné a nestálé počasí byla účast slušná.  

Soutěžily nejen družstva z Rakovnicka, ale také třeba z Lán či Hýskova. „Ze začátku jsme tu měli tak šest družstev a nikdo nevěřil v dlouhé trvání soutěže. Pak se účast ustálila na čtyřiatřiceti až pětatřiceti účastnících. Jsou rozděleni do tří kategorií mladší od 6 do 11 let, starší od 12 let a smíšená družstva, kde nezáleží na věku ani na pohlaví," popisoval za organizátory Josef Kesler.

Mezi nejmladšími závodily děti sotva školou povinné, přesto se jejich výkony daly srovnat s výkony dospělých.

Úkolem bylo trefit v co nejkratším čase proudem vody terč. S velkým nasazením pokaždé dva hasiči z družstva ponořili ruce se sacím košem a hadicemi až téměř po ramena do nádrže s ledovou vodou. Další běželi s hadicemi k terčům, aby co nejrychleji zasáhli cíl. Po každém útoku proto zazněl rozkaz: „A teď honem, rychle převlékat!"

Největší účast je pokaždé mezi nejmladšími družstvy. Zájem dětí v této kategorii je velký, proto hasiči organizují v sobotu 13. května závod přípravek v Lubné. Hasiči na Rakovnicku připravili pro nejmenší hasiče disciplíny, které se učí podle zvláštních pravidel. Soutěží tříčlenná družstva v požárním útoku džberovkou a dvou štafetách. „Udělali jsme to tak, aby i nejmenší mohli soutěžit a aby je to bavilo," dodal Josef Kesler.

Výsledky závodu

Kategorie mladší:

1. místo SDH Lužná C
2. místo SDH Lužná B
3. místo SDH Senomaty

Kategorie smíšená:

1. místo SDH Lužná
2. místo SDH Hýskov
3. místo SDH Senec

Kategorie starší:

1. místo SDH Hřebečníky
2. místo SDH Lány
3. místo SDH Hřebeč