MD poslalo obcím 223 mil. Kč na opravu silnic poškozených povodní

Ministerstvo dopravy vyplatí 223 milionů korun více než stovce obcí postižených červnovou povodní. Jde o první balík peněz určených na opravu místních komunikací. O dalších žádostech obcí bude příslušná komise ještě rozhodovat, celkově může ministerstvo dopravy na tento účel uvolnit až miliardu korun. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Povodňovou pomoc schválila počátkem června vláda. 

Ministerstvo dopravy zatím schválilo finanční pomoc pro 109 obcí zasažených záplavami. Úřad jim nyní převede peníze prostřednictvím jednotlivých krajů, na účtech by je měly mít do dvou týdnů. Vzhledem k tomu, že peníze jsou určeny na okamžitou pomoc po povodni, byl termín pro využití finanční pomoci stanoven do konce letošního roku. Ministerstvo chce ale podle Neřolda obcím vyjít vstříc a termín jim v odůvodněných případech prodloužit do příštího roku. Se starosty také dále komunikuje a případně je vyzývá k doplnění žádostí. 
    
Postižené obce podaly více než tři stovky žádostí o finanční pomoc, komise jich dosud posoudila 182. Musela vždy pečlivě ověřovat, zda škody skutečně způsobila povodeň z letošního června. Ministr dopravy Zdeněk Žák dnes osobně navštívil tři místa ve středních Čechách zasažená povodní. Starostovi Davle a starostkám Jílového u Prahy a Sedlece-Prčice osobně předal rozhodnutí o poskytnutí dotace. 
    
O pomoci samosprávě rozhodla vláda 5. června. O dva dny později vydalo ministerstvo dopravy metodické pokyny, podle nichž mohly obce okamžitou pomoc získat. Kromě tohoto balíku peněz směřovaly v minulých týdnech peníze i na opravy krajských silnic druhé a třetí třídy. 
    
Celkové škody po povodních v ČR byly zatím vyčísleny na 16,4 miliardy korun, na začátku srpna Česko požádalo Evropskou unii o pomoc z evropského Fondu solidarity. 
 
zdroj: ČTK