Lidé ve středních Čechách při turistice šetří na službách

Letošní turistická sezona byla podle provozovatelů středočeských památek a kempů slabší než loňská. Návštěvnost byla dobrá, ale lidé dávali přednost levnějším službám a kempům s možností vlastního vaření. ČTK to zjistila mezi provozovateli. Na nižších tržbách se podepsalo i chladné jaro a povodně na začátku léta. 

Hrad Křivoklát na Rakovnicku měl o letních prázdninách vyšší návštěvnost než loni, tržby tam ale mírně klesly. Podle kastelána Luďka Frencla pokles tržeb způsobilo zejména to, že lidé častěji využívají levnější služby hradu, jako je třeba návštěvnický okruh po hradbách, který si mohou projít bez průvodce. "Nový okruh se osvědčil. Využívají ho především ti, kteří už tady byli víckrát," řekl Frencl. S prázdninovou návštěvností jsou spokojeni i na hradě Karlštejn na Berounsku, který jen v srpnu navšívilo kolem 38.000 lidí. Celková návštěvnost hradu však meziročně klesla zhruba o 5000 lidí kvůli povodním na začátku léta. 
    
Zámek Konopiště na Benešovsku navštívilo od ledna do konce srpna asi o 5000 návštěvníků méně než ve stejném období loni, což představuje pokles zhruba o sedm procent. "Jednou z příčin snížení návštěvnosti mohou být červencová vedra, ale hlavní příčinou je podle mě pořád to, že lidé nemají peníze a odepřou si to, co pro ně není životně důležité," uvedla kastelánka Marie Krejčová. Vstupné se podle ní zdá mnoha lidem vysoké, i když se každoročně nenavyšuje a zámek se podle kastelánky snaží nabídnout vždy něco navíc. 
    
Sázavský klášter o prázdninách zaznamenal podobnou návštěvnost jako v loňském roce, méně lidí jezdilo jen na jaře. Kastelánka Slávka Matoušová to přičítá počasí. "Sníženou návštěvnost jsme zaznamenali v chladných obdobích dubna a května," uvedla. Naopak na zámek v Mníšku pod Brdy během letošní sezony zavítalo přes 37.000 návštěvníků, což je meziročně o 7000 více. Na státním zámku Mnichovo Hradiště na Mladoboleslavsku poklesla meziročně prázdninová návštěvnost asi o pět procent na 7500 lidí. Hlavními důvody poklesu návštěvnosti jsou podle kastelána Radovana Chmele šetření a špatná nálada způsobena povodněmi. 
    
Také ve středočeských kempech se provozovatelé setkali s menším zájmem o nabízené služby. "Kemp se stany měl větší návštěvnost než v minulých letech. Ale hospoda propadla, lidé více vařili, než chodili do hospody," řekl provozovatel kempu Mšeno na Mělnicku Luboš Nechyba. Šetřili také návštěvníci autokempu Slapy - Skalice u Prahy. Podle jeho majtele Františka Strnada návštěvnost meziročně klesla zhruba o 25 až 30 procent. Způsobila to podle něj nadměrná mediální pozornost věnovaná záplavám. "Záplavy skončily a média se tomu strašně věnovala i po skončení. Celé Slapy tím strašně poznamenala," řekl. Návštěvníci kempu navíc podle něj z finančích důvodů příliš nevyužívali nabízených služeb. 
 
zdroj: ČTK