Připomněla, že několik proslulých českých skladatelů letos slaví významná výročí - Smetana 190 let od narození, Janáček 160 let od narození, Dvořák 110 let od úmrtí a Suk 140 let od narození.
Poprvé ve své sedmileté historii se ale festival ve větší míře zaměří i na tvorbu autorů předválečné generace, tragicky spjaté s osudy evropské židovské populace v době nacistické okupace. Zazní tak skladby autorů, jako jsou Gideon Klein, Pavel Haas či Erwin Schulhoff.
Kromě klasického repertoáru bylo do programu stejně jako v minulých letech zařazeno také něco speciálního. Ve středu 11. června to bude program pro studenty v kutnohorském gymnáziu, večer pak v chrámu svaté Barbory zazní skladba Gavina Bryarse Jesus's Blood Never Failed Me Yet (Ježíšova krev mě ještě nikdy nezklamala). Od stejného autora návštěvníky festivalu před dvěma lety uchvátila skladba Potopení Titaniku. Na koncertě se kromě festivalového orchestru představí s improvizovaným vystoupením také Miroslav Vitouš a Dan Bárta.
Vyvrcholením festivalu bude 14. června závěrečný orchestrální koncert v chrámu svaté Barbory, který bude věnován tvorbě Antonína Dvořáka. Pozvání přijala Filharmonie Bohuslava Martinů a jako sólisté vystoupí houslistka Corinne Chapelleová, klavírista Konstantin Lifschitz a violoncellista a umělecký šéf festivalu Jiří Bárta.
Na přehlídce se setkávají interpreti mezinárodního významu, kteří se jinak věnují většinou sólové činnosti. Koncerty se konají v historických prostorách, jež spoluvytvářejí celkovou atmosféru. Kromě chrámu svaté Barbory je to kaple Božího těla nebo bývalá Jezuitská kolej.
zdroj: ČTK