Je čas obout zimní pneumatiky

Někteří řidiči jsou stále nepoučitelní. Povinnost přezout pneumatiky z letních na zimní nechávají na poslední chvíli. I když je policisté i pracovníci pneuservisů každoročně vyzývají, aby na zimní výbavu svého auta mysleli včas, ne všichni se tím řídí.   

Už šestým rokem je pro všechny motoristy daná povinnost mít na vozech zimní pneumatiky od počátku listopadu do konce března. Že není nutné tento termín dodržovat, říká i legislativa. Při extrémně teplém podzimu v listopadu či brzkém jaru v březnu povinnost zimních pneumatik řidičům odpadá.To ale neznamená, že by lidé měli se zimní výbavou svých aut otálet a čekat na první mráz či sníh. Kromě toho, že teploty mohou rychle klesnout pod nulu, kdy už na přezutí bývá pozdě, a pak mají dlouho dopředu plno také pneuservisy. A riskovat kvůli dlouhé čekací době život, se opravdu nevyplácí.

Zimní pneumatika, na rozdíl od letní, totiž dokáže auto udržet na silnici nejen v případě ledu či čerstvě napadlého sněhu, ale i pokud sníh roztává a vozovka se promění v malý rybník. A samozřejmě je pak prodloužena brzdná dráha. V porovnání s letním obutím ji až o více než dvojnásobek zkrátí. Stejně tak zimní pneumatiky mnohem lépe fungují při nízkých teplotách, kdy je silnice takzvaně podchlazená. Své využití ale podle odborníků přinášejí už při sedmi stupních nad nulou. Právě tato hodnota na teploměrech je jedním ze znaků, že na zimní pneumatiky nastal ten správný čas.

Pokud však někdo na silnice vyjíždí jen zřídka, může každoroční povinnost bez obav vyřešit takzvanými celoročními pneumatikami. I u nich však platí, že musí splňovat minimální čtyřmilimetrovou hloubku dezénu. Například šofér Kamil Štíhlý říká: „Nebudu přeci přezouvat v době, kdy chodím venku v krátkém rukávu. Počkám dokud se neochladí. Mám zimní pneumatiky na ráfkách, takže jen přehodím kola. A s tím si dokážu poradit sám,“Podobně uvažují další řidiči. „Když už si pořídíte nové zimní pneu, je všeobecně známo, že se nedoporučuje na nich jezdit ve vyšších teplotách. Podle odborníků nebrzdí tak dobře jako letní a také rychleji mizí vzorek. Nejsou levná záležitost, tak je nebudu zbytečně ničit,“ svěřil se řidič Karel Plecitý.