Bývalé vedení středočeské SPOZ se chce bránit žalobou

Bývalé vedení středočeské organizace Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ) připravuje žalobu ke správnímu soudu, kterou chce napadnout nedávnou obměnu v čele krajského sdružení. Podle něj byl tento krok v rozporu se stanovami strany. ČTK to dnes řekl bývalý místopředseda krajské organizace Jiří Vodička. Stranické ústředí i zástupci nového krajského vedení ale tvrdí, že bylo vše v pořádku a stanovy nebyly nijak porušeny. 

Na mimořádné krajské konferenci, která se konala v pátek v Kongresovém centru Praha, bylo zvoleno nové vedení v čele se Stanislavou Tůmovou. "Důvod byl ten, že stávající funkcionáři odmítli přijímat nové členy, chtěli se zakonzervovat a obsadit nějaké pozice," tvrdí člen nového krajského vedení Ladislav Jaroš. Podle něj proto celostátní vedení přistoupilo k radikálnímu řešení. Jeho předchůdci považují výtky týkající se členské základny za zástupný důvod a připravují žalobu na neplatnost svolané krajské konference. 
    
"Ten právní úkon byl absolutně neplatný. Mimořádnou krajskou konferenci svolal orgán, který podle našich stanov není oprávněn ji svolat, a řídil ji orgán, který ji není oprávněn řídit," uvedl Vodička, který má organizaci žaloby na starosti. Podle něj se možná stal i trestný čin podvodu. "Kdy bude žaloba podána a jaké bude předběžné opatření, si prozatím nechám pro sebe. Zpracováváme to," řekl. 
    
Šéf SPOZ Zdeněk Štengl Mladé frontě Dnes řekl, že mimořádná konference středočeské SPOZ byla svolána přesně podle stanov, když republiková kontrolní komise zjistila závažné nedostatky týkající se především pomalého náboru nových členů. "Pokud říkají, že je to podle stanov, pak tito lidé neumějí číst nebo vědomě lžou," míní Vodička. 
    
Bývalý předseda středočeských zemanovců Zdeněk Kučera stranické vedení ještě vyzval, aby platnost konference zrušilo. Pokud by tak učinilo, žaloba by nemusela být podána. Je ale otázkou, zda se ústředí strany bude jeho požadavkem vůbec zabývat. Proto již bývalé vedení souběžně začalo s přípravou žaloby. 
 
zdroj: ČTK