7 000 těžkých osudů. Rodinám s vážným onemocněním pomáhají lidé po celé ČR

Vážné onemocnění dítěte či nečekaná onkologická diagnóza změní život od základů. K velké psychické zátěži a strachu o zdraví svých blízkých se přidávají i problémy finanční. A v tu chvíli podávají pomocnou ruku desetitisíce dárců po celé České republice, kteří již osmým rokem rodinám pomáhají prostřednictvím nadace Dobrý anděl.

„Od vzniku nadace v roce 2011 Dobří andělé pomohli už 7000 rodinám. Aktuálně příspěvky každý měsíc rozdělujeme mezi více než 3,5 tisíce rodin, které zasáhla vážná nemoc,“ vysvětluje Šárka Procházková, ředitelka nadace. „U většiny rodin nemůže jeden z rodičů docházet do zaměstnání - ať už kvůli tomu, že onemocněl on sám, nebo kvůli péči o nemocné dítě. Pravidelná finanční podpora rodinám částečně umožňuje pokrýt chybějící příjem i náklady spojené s léčbou – speciální stravu, zdravotní pomůcky, doplňky stravy, rehabilitace, ale také například dopravu do nemocnice,“ dodává. Veškeré příspěvky dárců nadace odevzdává do posledního haléře rodinám.

Dobří andělé pomáhají i na Rakovnicku

Jedenáctiletý Štěpánek z Nového Strašecí se od narození potýká s dětskou mozkovou obrnou, která mu zasáhla všechny čtyři končetiny. Nejvíce pomáhá intenzivní cvičení. „Štěpánek dělá drobné pokroky, které jsou pro nás všechny obrovskou motivací. Dokáže se otáčet v leže. Ruku bohužel používá jen levou. Druhé říkáme ploutvička, podle pohádky Hledá se Nemo - ten měl také nemocnou ploutvičku. S ní uchopit nic nedokáže. Dlouhodobě ho trápí epileptické záchvaty, po nichž bohužel často ztrácí dovednosti, které se naučil. Navíc je na tom špatně i se zrakem,“ popisuje jeho zdravotní stav maminka Zuzana. Před pár lety do rodiny přibyl asistenční pejsek, který je pro Štěpánka nejlepším parťákem. 

Paní Zuzana se dlouho nemohla vrátit do svého zaměstnání, Štěpánek potřeboval její péči po celý den. Nyní dochází pravidelně do speciální školy v Rakovníku, kde mu pomáhá osobní asistentka. Díky tomu mohla Zuzana nastoupit na 4 hodiny do práce, která jí pomáhá i trochu se odreagovat od náročné péče. Náklady spojené se Štěpánkovou léčbou jsou však vysoké a zmíněné rehabilitace jsou největší položkou. Intenzivní pobyty stojí i několik desítek tisíc korun. S úhradou rodině pomáhají Dobří andělé. „Je to již šest let, co jsme o pomoc požádali. Děkujeme Dobrým andělům, že nás v tom nenechali samotné. Příspěvky nám chodí pravidelně každý měsíc a my je šetříme na rehabilitační pobyty i pravidelné rehabilitace ve Strašecí. Využíváme je také na nákup doplňků stravy na podporu činnosti mozku, různá chrastítka, šustítka a zvukové hračky. A nyní mimo jiné také šetříme na zdvižný systém - jak nám kluk roste, už je pro nás manipulace s ním čím dál těžší,“ vysvětluje Zuzana.

Kromě Štěpánka rodiče pečují o osmiletou dceru Natálku. A paní Zuzana dodává: „Mám pocit, že nyní konečně trochu žijeme normální život, za což jsem velmi vděčná. Obě děti chodí do školy, my s manželem do práce, i když já jen částečně. Nikdy jsem nedoufala, že by to takto mohlo být. Vím, že štěstí je věc vrtkavá, a tak jsem ráda za tyhle jeho kapičky.“

Každý měsíc dalších 100 rodin

Nadace Dobrý anděl přijme průměrně 107 nových rodin měsíčně. Rodinám pomoc Dobrých andělů doporučují lékaři, sociální pracovníci, ale i lidé z jejich okolí. Hlavní podmínkou pro přijetí je fakt, že se jedná o rodinu s nezaopatřenými dětmi, v níž se rodič nebo dítě potýká s onkologickým onemocněním, nebo kde dítě trpí jinou vážnou nemocí. Žádost, kterou rodina vyplňuje, musí vždy potvrdit lékař. Přijetí do systému pomoci, a tedy i odeslání příspěvku, pak trvá pouhých pár dnů. „Snažíme se vše co nejvíce urychlit tak, abychom mohli rodině hned první pracovní den měsíce následujícího po podání žádosti, poslat první příspěvek,“ vysvětluje Šárka Procházková a dodává: „Čím dříve začneme pomáhat, tím více rodině můžeme v těžké situaci ulehčit.“